Kommunismiohvrite mälestusmuuseum

Rahvusvaheline kommunismiohvrite mälestusmuuseum on esimene kommunistlike režiimide kuritegusid ulatuslikult käsitlev muuseum maailmas, mis aitab kaasa maailmatasemel teadus- ja haridustööle selles valdkonnas ja tagab, et kommunistlike režiimide ja ideoloogia inimvaenulik olemus ei unune.

Eesti Mälu Instituudi juhitav muuseum koos teaduskeskusega hakkab asuma Tallinnas. Seda toetavad nii Eesti riik kui juhtivad mäluasutused Euroopas ja mujal. Kavandatavat globaalset vaadet kommunismi kuritegudele ei näe täna veel üheski maailma muuseumis.

Muuseum on kavas rajada Soome lahe kaldale, Tallinna südames asuvasse endisesse Patarei vanglakompleksi, mida XX sajandi vältel kasutasid nii Nõukogude kui ka natsi režiimid. Muuseum tutvustab nii Nõukogude kui ka Natsi-Saksamaa režiimide poolt toime pandud kuritegusid, keskendudes peamiselt kommunistlike režiimide toimimisele, ideoloogiale ja kuritegudele, liikudes kohalikult tasandilt Euroopale ja sealt ülemaailmsele tasandile.

Kuigi Patarei on eestimaalastele nõukogude poliitilise terrori üks tugevamaid sümboleid, on samal ajal tegemist rahvusvahelise tähtsusega monumentaalse mälestuspaigaga, mis aitab mõista ja mõtestada totalitaarsete režiimide inimvaenulikkust, olenemata konkreetsest riigivõimust.

Muuseum on kavandatud ligikaudu 5000 ruutmeetrile Patarei kompleksi idapoolsesse ossa, kus on säilinud autentsed vangikongid, mahalaskmisruum, koridorid, vanglahoov koos vangide jalutusruumidega ja palju muud vaatamisväärset.

Muuseumi ja teaduskeskusega luuakse rahvusvaheline koalitsioon, kuhu kuuluvad usaldusväärsed regionaalsed ja rahvusvahelised mäluasutused, uurijad ja eksperdid. Valitsused ja meedia, kes kommunismikuritegude kohta fakte ja teavet otsivad, saavad pöörduda muuseumi ja teaduskeskuse kui kommunismikuritegude alase rahvusvahelise infokeskuse poole.

Loe lisaks muuseumi kohta

Muuseum meedias:

Patareis avatakse kommunismiteemaline ajutine näitus

Martin Andreller ja Sandra Vokk: memoriaal on avatud. Nüüd on järg Patarei käes

Teostame Tallinna Patarei vangla mõõdistustöid

Valitsus kinnitas Patarei ühte tiiba kommunismikuritegude muuseumi ja uurimiskeskuse loomise

Marcus Kolga: kommunismikuritegude muuseum aitab vastu seista Kremli propagandale

Meelis Niinepuu: tõe terava valguse majakas kruiisilaevade kai lähedal

Pildid ja video: Patarei kommunismikuritegude muuseumi ideekonkursi võitja on selgunud

Mälu Instituut kutsub hindama Patarei muuseumi ideekonkursi töid

Patarei vangla muuseumile otsitakse rahvusvahelisel konkursil ideid

Sergei Metlev: Patarei vangla muuseumi rajamine on Eesti moraalne kohus

Rahvusvaheliselt tuntud arvamusliidrid Eesti valitsusele: toetame kommunismikuritegude muuseumit Patareis

Eesti Mälu Instituut: Patarei vanglast võiks saada kommunismiohvrite mälestusmuuseum, mis asetuks õigustatuna ühte ritta ERMi ja KUMU lõpuleviidud projektidega

Nelja riigi mäluasutused toetasid kommunismikuritegude keskuse loomist

Kommunismikuritegude uurimiskeskuse valmistab ette mälu instituut