16. mail 2025 kuulutas Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Selts Tartus, Haridus- ja Teadusministeeriumi saalis välja 26. ajalooalaste õpilasuurimuste võistluse “Kestmine ja katkemised” tulemused. Võistlust, millele paneb oma nime ja auhinnad välja Eesti Vabariigi President, iseloomustas sel aastal rekordiline osavõtt ja tööde sisuline mitmekesisus.

Sel aastal esitati žüriile 80 tööd – neist 26 põhikooli ja 34 gümnaasiumi õpilastelt. Loovtöö kategoorias võistles 20 tööd. Võrreldes mullusega oli töid 17 võrra rohkem. Parimatele töödele anti välja rahalised auhinnad presidendi Kultuurirahastult ning tänukirjad Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsilt. Lisaks jagati 17 raamatupreemiat ning 32 eripreemiat partnerorganisatsioonidelt, teiste seas Eesti Rahva Muuseumilt, Vabamult, Rahvusarhiivilt ja Eesti Mälu Instituudilt.

Eesti Mälu Instituudi eripreemiad

Eesti Mälu Instituut tunnustas nelja noort uurijat, kelle tööd käsitlesid Eesti lähiajalugu tundliku ja põhjaliku lähenemisega. Preemia pälvis Helena Gross (juhendaja Indrek Pajur, Hugo Treffneri Gümnaasium) uurimuse eest „Kulakuks tunnistamine ja selle vaidlustamine ühe Läänemaa talupere näitel“, mis käsitles süvitsi nõukogude repressioonimehhanisme. Linda Maria Pool (juhendaja Indrek Pajur, Hugo Treffneri Gümnaasium) uuris Molotovi–Ribbentropi pakti kajastamist väliseesti ajalehes Teataja, mis ilmus Rootsis aastatel 1944–1978, heites valgust pagulaskogukonna ajalookäsitlustele. Karl Jesper Lattik (juhendaja Hilje Maripuu, Tallinna Õismäe Gümnaasium) käsitles Teise maailmasõja mõjusid oma perekonna loo kaudu, tuues esile, kuidas suur ajalugu põimub isiklike kogemustega. Põhikooli vanuserühma preemia pälvis Jakob Martsoo (juhendaja Jane Liiv, Pärnu Rääma Põhikool) uurimuse eest „Perekond Martsoo küüditamine ja elu Siberis“, milles autor käsitles oma perekonna saatuse kaudu 1949. aasta märtsiküüditamist ning eluolu Nõukogude Siberis.

Ajalooalaste uurimistööde žürii esimees, professor Eero Medijainen (Tartu Ülikool), tõi koos kolleegidega välja tööde kõrge taseme ning teemade läbimõeldud seose võistluse peateemaga. “Katkestused sõdades, küüditamised, hariduse järjepidevus ja perekonnalood – kõik see peegeldab sügavat huvi ja arusaama ajaloost,” märkis žürii liige Anu Järs. Esiletõstmist vääris tööde tugev allikabaas ja suuliste mälestuste kasutamine.

Loovtööde hindamiskomisjoni liige Helina Raal tunnustas tööde kvaliteedi tõusu: “Näha oli, et parimad loovtööd olid valminud südame ja kirega, sidudes loovuse akadeemilise lähenemisega.” Populaarsust kogusid rõivadisain, puutöö, 3D-mudelid ja helilooming.

Tulemused:

Põhikooli uurimistööde võitjad:

  • I koht: Emma Kuris – „Turja küla muutuste tuules. Mõisaajast tänapäevani“
  • II koht: Anna-Ly Pruunlepp – “Siin ja sealpool Läänemerd. Jakob Koidu elulugu“
  • III koht: Lee Luht – “Vabaduse nimel: Jüri Robert Ratassepp Vabadussõjas“

Gümnaasiumi uurimistööde võitjad:

  • I koht: Säde Sepp – “Vooluveekogude kujutamine eesti rahvalauludes”
  • II koht: Helena Gross – “Kulakuks tunnistamine ja selle vaidlustamine ühe Läänemaa talupere näitel”
  • III koht: Triine Tender – “Minu ingerisoome juured”

Põhikooli loovtööde võitjad:

  • I koht: Christopher Reander Peeterson – „Elve Tamvere elu Are koolis. Nimelise pingi meisterdamine“
  • II koht: Sarah Maria Kaare – “Reaali Poiss 3D mudelina”
  • III koht: Katarina-Lee Saarekivi ja Gerd Palok – Seto rahvarõivaste valmistamine

Gümnaasiumi loovtööde võitjad:

  • I koht: Kristen Hurt ja Marleene Randmaa – “Eestis keelatud kirjanduse näitus AAAis”
  • II koht: Lorelai Isabel Laurson – “1860ndate Euroopa keskklassi naise kostüümi õmblemine”

Parima juhendaja tiitli pälvis Indrek Pajur (Hugo Treffneri Gümnaasium).

Võistluse korraldajad Karolina Antons ja Evelin Tiiter avaldavad tänu Eesti Vabariigi Presidendile Alar Karisele ja tema abikaasale Sirje Karisele toetuse eest, samuti kõigile osalejatele ja juhendajatele. “Kuni me mäletame, me kestame,” sõnas Anu Järs võistluse lõppkokkuvõttes.

Uue, 27. võistluse teema kuulutatakse välja 1. septembril 2025.

Lisainfo:
Karolina Antons – karolina.antons@ajalooopetajad.ee
Evelin Tiiter – evelin.tiiter@ajalooopetajad.ee
www.ajalooopetajad.ee