15. veebruaril kell 15:00 toimub Eesti Mälu Instituudis (Tõnismägi 8, Tallinn) kahe raamatu, „Surm peab ootama. Siberisse küüditatud eestisakslase Georg Heitmanni päevik aastatest 1945–1947“ ja Reny Klas-Glassi mälestuste „Üks lugu minu elust. Autobiograafiline meenutus Stalini ajastust“, esitlus.
Raamatute taustast ja autoritest
Georg Heitmann (1875–1955) küüditati 1945. aasta augustis Venemaale Molotovi oblastisse. Ta oli üks 407st Eestist väljasaadetud sakslasest ja nende pereliikmest. Küüditeekonnal hakkas ta kirjutama päevikut, mida pidas 1947. aasta sügiseni. Päevik jõudis Eestisse tänu tema põgenemisele asumiselt samal aastal. Illegaalselt tagasitulemise tõttu arreteeriti ta 1949. aastal, mõisteti 20. aastaks sunnitööle ja saadeti Venemaale vangilaagrisse. Kodumaale ta enam tagasi ei jõudnud. Tema lapselaps Inna-Maia Paiken kinkis 2019. aastal päeviku Eesti Mälu Instituudile ning nüüd ilmub see eestikeelses tõlkes.
Argo kirjastusega koostöös välja antud raamatu koostaja on Eesti Mälu Instituudi vanemteadur ja Tartu Ülikooli arhiivinduse kaasprofessor Olev Liivik. Päevikule on lisatud Georg Heitmanni viimased Eestisse saadetud kirjad 1955. aastast, Olev Liiviku sissejuhatav artikkel päeviku autori elukäigust ning sakslaste küüditamisest, Heitmanniga asumise ajal läbi käinud sakslaste eluloolised andmed ning Eestist küüditatud sakslaste nimestik.
NB! Raamatuesitlusel on “Surm peab ootama” müügil soodushinnaga 18€.
—
Eestis sündinud juudi rahvusest Reny Klas-Glass (1911–2006) naasis 1930ndate aastate teises pooles koos perega Berliinist Tallinnasse, et pääseda juudivastase terrori küüsist. Pahaaimamatult jooksis ta sülle kommunistlikule terrorile ja saadeti koos mehe Leopoldi ja tütre Gabyga Eestist välja 1941. aasta juuniküüditamisega. Abikaasa mõisteti viieks aastaks sunnitööle, aga Reny lapsega saadeti asumisele Kirovi oblastisse. Pärast Leopoldi vabanemist vangilaagrist pöördus perekond kodumaale tagasi, kuid saadeti 1950. aastal uuesti välja. Lõplikult vabaneti asumiselt pärast Stalini surma 1955. aastal.
Reny Klas-Glassi mälestused on kirja pandud tema jutustuste põhjal, mis käsitlevad 1941. aasta küüditamist ja lühikest perioodi asumisel 1941. aasta suvel ja sügisel. Raamat ilmub koostöös kirjastusega Nornberg & Co ning Saksamaa Suursaatkonna toetusel.
Osavõtust palume teada anda aadressil rsvp@mnemosyne.ee.