1. detsembril tähistatakse Eestis sisejulgeoleku päeva. 1. detsembril 1924. aastal suruti maha kommunistlik riigipöördekatse, mille käigus püüti Nõukogude Liidust saadud relvastuse ja raha toel kukutada Eesti Vabariigi valitsus ja kehtestada Eestis kommunistlik režiim. Mässukatset juhiti Nõukogude Liidust, kust saadeti salaja Eestisse kümneid eriväljaõppega isikuid ja kommunistliku partei aktiviste. Hõivati riigivanema residents, Tallinna raudteejaamad, peapostkontor ja mõned väeosad. Tondi sõjakooli, sõjaministeeriumi ja teiste hoonete vallutamisplaanid siiski ebaõnnestusid ning mäss suruti maha samal päeval. Rahutuste käigus hukkus nii valitsusjõudude liikmeid kui tsiviilisikuid, sealhulgas tollane teedeminister Karl Kark.
3. detsembril toimub Eesti Mälu Instituudis kaks sündmust, mis markeerivad 100. aasta möödumist 1. detsembri riigipöördekatsest.
9.–12. klassi õpilastele ja nende õpetajatele toimub kell 13.00-15.00 õppepäev. Loengute ja arutelude käigus räägitakse lahti 1924. aasta kommunistliku riigipöördekatse olemus ja tõmmatakse paralleele kaasaja sündmustega ning arutletakse, millised ohud võivad Eestit täna varitseda. Esinevad ajaloolane ja Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige Meelis Maripuu ja sisejulgeolekuekspert Martin Arpo.Palume õppepäevale registreeruda SIIN.
Kell 18.00 toimub aruteluõhtu, kus lisaks 1924. aastast sündmuste analüüsimisele tuleb juttu ka detsembrimässu hilisemast vastuolulisest kajastusest kahe filmi näite varal: “Surma hinda küsi surnutelt” (1977, režissöör Kaljo Kiisk) ja “Detsembrikuumus” (2008, režissöör Asko Kase). Esimeses, Nõukogude okupatsiooni ajal valminud filmis on 1924. aasta detsembrimässus osalenud kommuniste näidatud õilsate, intelligentsete ja aatelistena. Teine film on valminud pronksiöö sündmusele järgneval aastal, mistõttu on ka paralleelid ajalooga ilmsed.
Filmide üle arutlevad ajaloolane ja Tartu Ülikooli õppejõud Ago Pajur, režissöör ja kommunikatsiooniekspert Ilmar Raagningsisejulgeolekuekspert Martin Arpo, illustreerides sajanditaguseid sündmusi ja analüüsides nende järelmeid filmikatketega.
Palume üritusele registreeruda SIIN.
Lisainfo:
+372 6645039