PRESSITEADE
13.02.2018
Saksamaa, Poola, Läti ja Leedu juhtivate mäluasutuste esindajad allkirjastasid täna Tallinnasse loodava kommunismikuritegude teaduskeskuse ja muuseumi toetusavalduse ning on valmis panustama.
Täna toimub Tallinnas Eesti Mälu Instituudi juhitud visiooniseminar, millest võtavad osa Läti Okupatsioonide Muuseumi, Leedu Genotsiidiohvrite Muuseumi, Saksamaa Sotsialistliku Ühtsuspartei Diktatuuri Uurimise Sihtasutuse ja Poola Rahvusliku Mälu Instituudi esindajad. Eksperdid tutvusid hommikul ka Patarei vangla kompleksiga.
Teaduskeskuse ja muuseumi arendamisega tegeleva Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige Sandra Voki sõnul on ambitsiooniks rahvusvahelise koalitsiooni loomine, mis tegeleks kommunismi all kannatanud rahvaste kogemuse uurimise ja teadmiste populariseerimisega ülemaailmselt.
„Vajadus pädeva, poliitiliselt neutraalse ja rahvusvahelise kommunismikuritegusid uuriva teaduskeskuse järele on suur ning meil on hea meel, et selle loomine on sisuliselt alanud ja rahvusvaheline toetus on kasvamas. Patarei vangla hoone ja muuseumi idee avaldas ekspertidele muljet, instituut tegeleb muuseumi kontseptsiooni arendamisega, ent lõplikud otsused hoone kohta peab riik alles langetama. Patareis on kannatanud tuhanded totalitarismiohvrid, mis teeb sellest olulise mälestuspaiga,“ ütles ta.
„Teaduskeskus toob valguse kätte kommunistlike režiimide toimimise mehhanismi, teadvustab kommunismiideoloogiat ja -kuritegusid ülemaailmselt ning analüüsib nende poliitika ja tegevuse ajaloolist mõju, et 21. sajandil totalitarism ei tõuseks. Poliitiliselt keeruline 20. sajandi ajalugu nõuab neutraalset teaduslikku lähenemist, mis toetab väärtuspõhist haridust,“ sõnas Sandra Vokk.
Nelja asutuse poolt allkirjastatud avalduse tekst asub manuses. Soovi korral on võimalik täna alates kell 16:00-17:00 grupi liikmetega suhelda. Partnergrupi visiidi fotod (Patarei vangla, seminar, allkirjastamine) on siin ning vabalt allalaaditavad ja kasutatavad.
Patarei vangla muuseumi ideekonkursi kogu info on siin: https://redterrormuseum.com/
Tallinnas on visiidil rahvusvaheline partnergrupp järgmises koosseisus:
Läti Okupatsiooni Muuseum –  Gunārs Nāgels, direktor, Valters Nollendorfs, Okupatsiooni Muuseumi ühenduse juhatuse esimees;
Leedu Genotsiidiohvrite Muuseum – Monika Kareniauskaitė, avalike suhete peaspetsialist, Ramunė Driaučiūnaitė, ajaloo osakonna juht;
Saksamaa Sotsialistliku Ühtsuspartei Diktatuuri Uurimise Sihtasutus – Dr. Anna Kaminsky, direktor, Dr. Sabine Kuder, näituste, filmi ja multimeedia spetsialist;
Poola Rahvusliku Mälu Instituut – Władysław Bułhak, ajaloouurimise osakonna peaspetsialist, Joanna Kumor, rahvusvaheliste suhete osakond.