25.–27. oktoobril toimub juba kolmandat korda Eesti Mälu Instituudi korraldatav Metsavendluse sügiskool, mis tänavu leiab aset suuremas mahus Vana-Vigalas ja selle ümbruses, kus asub Põrgupõhja punker. Laagrisse on oodatud 80 noort, kes õpivad 9.-12. klassis, osalemine on tasuta.

Sügiskool tutvustab vastupanu Nõukogude võimule Eestis kuni taasiseseisvumiseni. Lisaks metsavendluse käsitletakse ka õpilasvastupanu ja dissidentlust. Õpitakse praktilisi ellujäämisoskusi looduses ning räägitakse noorte võimalustest panustada riigikaitsesse. Kaitseliidu noorteorganisatsioonid tutvustavad Noorte Kotkaste ja Kodutütarde tegevusi ja võimalusi nendes kaasa lüüa. 

Metsavendluse sügiskooli peakorraldaja, Eesti Mälu Instituudi juhatuse liikme Martin Andrelleri sõnul on kõikide erinevate vastupanuvormide ühiseks nimetajaks vastuhakk võõrale võimule ja endale oluliste väärtuste eest seismine ning nende kaitsmine. 

“Kaitsetahte oluliseks komponendiks on mõistmine, mis on meie riik, ühiskond ja kuidas oleme seda läbi möödunud sajandi hoidnud, isegi siis, kui Eesti oli okupeeritud. Inimeste tahe elada oma riigis ja tahe kaitsta endale kalleid mälestusi, unistusi ja väärtusi püsis sõltumata rasketest aegadest. Kes olid need inimesed, kes hakkasid vastu olukorras, kus lootust oli vähe ja kuidas nad andsid oma panuse meie tänasesse päeva, saab olema sügiskooli läbivaks teemaks,” ütleb Martin Andreller.

Kolmel laagripäeval Vana-Vigala Tehnika ja Teeninduskooli ruumides ja õues saab kuulda oma valdkonna ajaloolaste ja arheoloogide ettekandeid, lisaks on kavas ka praktilised töötoad ja õppekäigud. 

Jalgsimatkal Vana-Vigala lähedal metsas asuvasse Põrgupõhja punkrisse tutvutakse metsavendade eluoluga ja saadakse ettekujutus omaaegsest punkrist.

Kogenud instruktorite juhendamisel õpetatakse töötubades looduses ellujäämise oskusi, mis olid eluliselt tähtsad metsavendadele, kuid tulevad kasuks nii igapäevaelus kui ka võimalikes hädaolukordades. Õhtuti vaadatakse vastupanu kajastavaid filme, mängitakse meeskonnamänge ja osaletakse muudes vaba-aja tegevustes.

Laager on tasuta ning korraldajad katavad majutuse, toitlustuse ja transpordi Tallinnast Vana-Vigalasse ja tagasi pealinna. Registreerimine on avatud kuni 14. oktoobrini siinsel vormil.

Ootame kõiki koolinoori põnevale retkele nii ajaloomaastikule kui ka Põrgupõhja punkrisse ja metsavendade jälgedele!

REGISTREERUMA

Kontaktisik:

Allar Tui
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Mälu Instituut
allar.tui@mnemosyne.ee