Juhindudes tervisekaitsenõuetest traditsioonilisi küünlasüütamisi linnaväljakutel ja tseremooniaid 1949. aasta märtsiküüditamise aastapäeval Eestis 25. märtsil ei korraldata.

Mälestuspäevaga seotud vabaühendused kutsuvad üles süütama küüditatute mälestuseks küünla koduaknal.

Sotsiaalvõrgustike kasutajatel palutakse postitada küünla süütamisest pildid ning lisada postitusele märksõna #Mäletame. Märksõna võimaldab liita kõik sellised pildid ühte voogu ja inimesi sümboolselt ühendada, asendades nii eriolukorrast tulenevalt tühistatud mälestusüritusi.

“Mälestusküünla süütamisega koduaknal näitame, et vaatamata kõigele me hoolime vabadusest, mäletame terroriohvreid ning hoiame ühte nii raskel kui ka õnnelikul ajal,” ütlevad korraldajad.

Päästeamet paneb südamele: küünal aseta kuumakindlale alusele ja eemale süttivatest materjalidest. Ära jäta küünalt järelvalveta!

Traditsiooniline küünalde ühissüütamine Tallinna, Pärnu, Tartu ja Narva väljakutel jääb seekord ära. Märtsiküüditatute mälestuseks ette valmistatud installatsiooni foto- ja videomaterjal lisatakse Inimõiguste Instituudi kodulehele (https://www.humanrightsestonia.ee/martsikuuditamine2020/) ja on kõigile kättesaadav alates 24. märtsist.

Patarei vangla, kus Nõukogude võim hoidis süütuid Eesti inimesi, värvub veidi enne kella 19.00 Eesti Mälu Instituudi algatusel mere poolt punaseks, mälestamaks kommunismiohvreid. Korraldatud on õhuvideo salvestamine.

Memento esindajad viivad võimalusel korral lilled ja süütavad küünlad mälestuspäeval mälestusmärkide juures. Kell 12 ja 15 helisevad kirikute kellad. Kutsume üles eestimaalasi kirikukellade saatel seisatuma nende tuhandete inimeste mälestuseks, kes Siberisse jäid.

Varem väljakuulutatud otseülekande põhine mälestuskontsert “Mööda linnuteed” Tallinna Jaani kirikus lükkub edasi!

Tänavu 25. märtsil möödub 71 aastat märtsiküüditamisest, mille käigus saatis Nõukogude võim vägivaldselt Siberisse üle 20 000 Eesti inimese, tembeldades neid „sotsiaalselt võõraks elemendiks“. Küüditatute seas oli palju lapsi ja vanureid.

Memento, Inimõiguste Instituut, Eesti Mälu Instituut, Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu, MTÜ Tulipisar, Eesti Noorteühenduste Liit ja Eesti Üliõpilaskondade Liit, Tallinna Kultuuriamet ja Justiitsministeerium kutsuvad üles hoidma kõrges eas represseeritute ja kõigi eakate tervist ning neid igati abistama, järgides seejuures Terviseameti soovitusi riskigrupi inimeste osas.

Terviseameti soovitused asuvad siin: https://www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus 

Mälestuspäeva Facebooki leht: https://www.facebook.com/events/623539454861205/ 

 

Lisainfo:

Sergei Metlev

Eesti Mälu Instituut

sergei.metlev@mnemosyne.ee

5335 9639

 

Inimõiguste Instituut

Aet Kukk

aet.kukk@eihr.ee

5330 2328