Möödumas on 75 aastat juutide massimõrvast Klooga laagris. 18. septembril 2019 toimub endises Patarei vanglas (Kalaranna 28, Tallinn) selleteemaline rahvusvaheline konverents.

75 aasta eest lähenes II maailmasõda oma lõpule. Sõjaõnn oli pöördunud ja 1944. aasta hilissuveks oli Saksa armee sunnitud taganema paljudest okupeeritud maadest. 19. septembril 1944 pandi Klooga koonduslaagris toime massimõrv – enne Eestist lahkumist mõrvas SSi üksus jõhkralt ühe päevaga peaaegu kõik umbes 2000 laagris olnud juudi vangi. Kolme päeva pärast avastasid Kloogale jõudnud Punaarmee üksused tuleriidad ohvrite pooleldipõlenud surnukehadega. Mõne päeva pärast kutsuti Kloogale ka Moskvast Tallinna saadetud Nõukogude, Briti ja USA ajakirjanikud, kes algselt olid tulnud tutvuma sakslaste evakueerimisel Tallinna sadamasse maha jäetud Saksa relvastusega. Klooga oli üks esimesi holokausti mõrvapaiku, mis fotodel ja dokumentaalkaadritena jäädvustati.

Täna mälestavad Klooga massimõrva peamiselt muuseumides ja memoriaalides, sealhulgas Kloogal ja ka Iisraelis Yad Vashemis talletatud ja eksponeeritud esemed, dokumendid, fotod ja kroonikakaadrid, kuid Klooga massimõrv väärib ka avaramat ja põhjalikumat käsitlust. Konverentsi eesmärgiks on uurida Klooga massimõrva Eesti ja Euroopa II maailmasõja ajaloo kontekstis ning teavitada sellest ka laiemat avalikkust. Konverents toimub endise Patarei vangla ruumides, mis oli lõpu alguse paigaks ka sadadele holokausti ohvritele. Konverentsile järgneval päeval mälestatakse massimõrva ohvreid Kloogal.

Konverentsi kava ja registreerumine