Üle 200 Euroopa poliitiku, kultuuri-, haridus- ja avaliku elu tegelase allkirjastasid üleskutse moodustada rahvusvaheline kohus kommunistliku ideoloogia ja selle alusel loodud režiimide kuritegelikeks ja inimvaenulikeks tunnistamiseks. Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige Sandra Vokk ühines asutuse nimel selle algatusega.
Rahvusvahelise ettevõtmise eestvedajaks on Renato Cristin (Trieste Ülikool, Itaalia), lähtudes hiljuti meie seast lahkunud endise Nõukogude dissidendi Vladimir Bukovski (1942-2019) ideest, et kommunism peab saama lõpliku ajaloolise ja moraalse hukkamõistva hinnangu nagu on saanud õigustatult natsism Nürnbergi tribunali (1945–1946) töö tulemusel.
„Eestis me teame hästi, et kommunismil on natsionaalsotsialismiga rohkem ühist kui erinevat. Paraku on vaid üks kahest inimsust ja vabadust mahasalgavast ideoloogiast rahvusvaheliselt hukka mõistetud. Inimesed, kes kommunismi kuritegelikku olemust erinevatel põhjustel tunnistada ei taha, kaitsevad seda kui õilist ideed, mida on korduvalt valesti teostatud. Ent ideedel on tagajärjed. Ligi 100 miljonit ohvrit üle maailma on rohkem kui piisav tõestus sellest, et kommunistlik ideoloogia on surmav,“ sõnas Vokk.
Ta lisas, et Eesti annab oma panuse Rahvusvahelise kommunismiohvrite mälestusmuuseumi rajamisega Tallinna Patarei vanglasse, kus leiavad kajastust kõikide punaterrorit kogenud rahvaste lood.
Rahvusvahelises pöördumises seisab: „See ideoloogia on maailmas endiselt elujõuline, nii avalikult kommunistlikes riikides ja erakondades kui ka poliitilise mõtlemise ja vaimuelu selles osas, mis püüavad kommunismi kuritegusid pisendada ja kustutada, justkui oleks olnud tegemist hea ideega, mis paraku langes kokku ühe jõhkra režiimi tõusuga teise järel ning seda aastakümnete vältel ja mitmel kontinendil“.
Rohkem kui 200 allakirjutanu seas on teiste hulgas Antonio Tajana (Euroopa Parlamendi endine president ja praegune liige), professor Stéphane Courtois (ajaloolane, „Kommunismi musta raamatu“ kaasautor, Prantsusmaa), Mart Laar (endine Eesti peaminister, Eesti Panga nõukogu esimees), Vladimir Kara-Murza (Boriss Nemtsovi fondi esimees, Venemaa), Erhard Busek (Austria endine asekantsler), Robert R. Reilly (Westminsteri Instituudi direktor, endine „Ameerika Hääle“ direktor) jpt.
Pöördumise täisteksti mitteametliku tõlkega eesti keelde saab tutvuda SIIN.
Pöördumise inglisekeelne tekst koos allkirja lisamise võimalusega on leitav SIIN.
Sergei Metlev
Eesti Mälu Instituut
Teavituse ja koostöö valdkonna juht
53359639