Euroopa mälusümpoosion „Mälu ja identiteet Euroopas: tänapäeval ja tulevikus“ toob 26.-28. oktoobril pealinna kokku ligi 200 osalejat kogu maailmast. Sümpoosioni peakorraldaja on Euroopa Mälu ja Solidaarsuse Võrgustik (ENRS) ning tänavune kaaskorraldaja on Eesti Mälu Instituut. Üritus toimub inglise keeles sünkroontõlkega eesti keelde.
Teisipäeval kell 14.10 Kultuurikatlas algav sümpoosion on pühendatud 20. sajandi ajaloo ja ajaloomälu rollile kaasaja Euroopa identiteedi kujundamisel. Aruteludes pannakse erilist rõhku 20. sajandi Euroopa ajalooga tegelevate organisatsioonide deklaratsioonidele, programmidele ja parimatele praktikatele.
COVID-19 pandeemia tõttu toimub üritus tänavu hübriidformaadis. Publikule avatud voogedastus eestikeelse sünkroontõlkega toimub veebis Postimehe portaalis ja Facebooki lehel.
Esinejate seas on Euroopa Ajaloomaja (Brüssel) direktor Constanze Itzel, Eesti Kunstiakadeemia ajalooprofessor Linda Kaljundi, Euroopa Mälu ja Süüme Koostöökogu president Dr Łukasz Kamiński, Mannerheimi Muuseumi (Helsinki) direktor Dr Kristina Ranki ja teised. Sümpoosioni erikülaline on justiitsminister Maris Lauri.
Eesti Mälu Instituudi juhatuse liikme Sergei Metlevi sõnul on sümpoosioni näol tegu Euroopa ühe olulisema lähiajaloo aruteluplatsiga, kus kohtuvad erinevad, ent siiski vastastikku mõistmist ja ühiseid väärtusi otsivad Euroopa 20. sajandi käsitlusviisid.
“Dialoog lähiajaloo üle on Euroopale jätkuvalt hädavajalik. Tallinn on mälusümpoosioni toimumiseks sobiv paik, sest möödunud sajandil sai Eestile osaks kolm totalitaarset okupatsiooni, millele järgnes keeruline taastumine tekkinud traumast. Eestis osatakse lähiajaloost õppust võtta ja seda tajutakse osana meie tänastest otsustest ning Euroopa identiteedist,” ütles Sergei Metlev.
Eesti Mälu Instituut on Euroopa Mälu ja Solidaarsuse Võrgustiku juures Eesti kui vaatlejaliikme esindaja.
„Sümpoosion toimub igal aastal erinevas Euroopa linnas. Pandeemiast tulenenud pausi järel kohtume seekord Tallinnas. Tahame ekspertide ja praktikute seas, kes 20. sajandi ajalooga igapäevaselt tegelevad, luua ühise Euroopa mälukultuuri. Sümpoosioni korraldatakse alates 2012. aastast. Selle aja jooksul on üritusest saanud oluline kogemuste ja teadmiste vahetamise platvorm, aga ka võimalus arutleda ebakõlade üle ning seista silmitsi eri vaatenurkadega,“ ütles Rafał Rogulski, Euroopa Mälu ja Solidaarsuse Võrgustiku direktor.
Ürituse programmiga saab tutvuda siin.
Kolmepäevane sümpoosion sisaldab lisaks paneeldiskusioonidele ka mitmeid praktilisi üritusi ja on võimalus luua uusi kontakte. Juhtumiuuringute sessiooni käigus jagatakse kogemusi innovaatiliste projektide elluviimisel. Nn turboesitlustel osalejad saavad vaid 90 sekundit, et oma asutust lühidalt tutvustada või leida koostööpartnereid uute algatuste elluviimiseks. Programm sisaldab nii Tallinna muuseumide ja mälestusmärkide külastusi kui kultuuriüritusi – näiteks toimub laulja, viiuldaja ja elektronmuusika viljeleja Maarja Nuudi kontsert.
Lisainfo:
Sergei Metlev
53 35 96 39
sergei.metlev@mnemosyne.ee
www.mnemosyne.ee