8. ja 9. novembril korraldavad Konrad Adenaueri Fond, Eesti Mälu Instituut ja Avatud Eesti Fond rahvusvahelise konverentsi, mis on pühendatud 20. sajandi lõpu ühele murrangulisemale sündmusele, Berliini müüri langemisele 9. novembril 1989. Vaid kaks kuud enne Berliini müüri langemist seisid kaks miljonit Baltimaade elanikku Balti ketis, nõudes vabadust, nagu ka müüri lammutanud sakslased.

Konverentsi esimesel päeval (08.11) arutatakse ajalooliste ja ühiskondlike õppetundide üle ning mõtestatakse vabakonna rolli tähtsust poliitiliste muutuste elluviimisel. Uurime kuidas vähendada vastandumist ja millist osa mängib praeguses maailmas tehnoloogia. Avakõne peab Toomas Hendrik Ilves (Eesti Vabariigi president 2006‐2016, Stanfordi Ülikooli (USA) külalisprofessor). Paneelides kõnelevad Dr. Anna Kaminsky (tegevdirektor, Saksamaa Sotsialistliku Ühtsuspartei Diktatuuri Uurimise Föderaalne Sihtasutus), Wolfgang Templin (Saksa publitsist ja endine poliitik), Raivo Vare (Eesti majandusekspert, ettevõtja, riigiminister 1990-1992, teede- ja sideminister 1996-1999), Filip Pazderski (poliitika vanemanalüütik, Demokraatia- ja Kodanikuühiskonnaprogramm, Poola), Martin Noorkõiv (kodanikuaktivist ja Sihtasutuse Domus Dorpatensis tegevdirektor) ja Merle Maigre (valitsussuhete tegev asepresident ettevõttes CybExer Technologies).

Moderaatorid: Evelyn Kaldoja (välistoimetuse juht, ajaleht Postimees) ja Liisa Past (Eesti Vabariigi Riigikantselei julgeoleku koordinatsioonibüroo).

Konverentsi teine päev (09.11) toimub iga-aastase tippsündmuse ehk Avatud Ühiskonna Foorumi nime all. Juba 23. korda toimuv foorum toob meieni president Toomas Hendrik Ilvese ja Yale’i ülikooli professori, Venemaa ja Ida-Euroopa suhete ühe parima tundja Timothy Snyderi, arutelu. Ilves ja Snyder filosofeerivad tänase maailmakorra, inimeste ja ühiskondade vaheliste müüride ehitamise ja langetamise üle.

Töökeeleks on inglise keel, sünkroontõlkega eesti keelde.

NB! Üritusel osalemine on kutsetega. Kuid kui teil on suur soov osaleda ja te pole kutset saanud, siis palun võtke meiega ühendust: berlinwallconference@gmail.com

Oleme väga tänulikud Riigikantseleile, Eesti ettevõtjatele ja USA saatkonnale Tallinnas, kes on toetanud ürituse korraldamist.