2. oktoobril algusega kell 16:00 toimub Eesti Mälu Instituudi saalis (Tõnismägi 8, Tallinn) ajaloolase ja Wilsoni Keskuse (USA) teaduri Jason Steinhaueri loeng. Ettekandes arutleb Steinhauer oma raamatu „Katkestatud ajalugu: sotsiaalmeedia ja veeb mineviku muutjatena“ (“History, Disrupted: How Social Media and the World Wide Web Have Changed the Past”) teemadel; nimelt tuleb juttu sotsiaalmeedia mõjudest kaasaja ajaloonarratiividele. Loeng on suunatud ajaloolastele, õpetajatele, akadeemikutele ja ajakirjanikele.
Steinhauer avab loengu sisu järgnevalt:
Sotsiaalmeedia, Vikipeedia, mobiilvõrgud ning veebi viraalne ja visuaalne olemus on täitnud avaliku ruumi ajaloo-teemalise (des)informatsiooniga, muutes seeläbi meie teadmisi ajaloost. Ajalooainelist sisu on sotsiaalvõrgustikes kommunikeeritud ja selle üle vaieldud, olgu siis tegu Facebooki, Twitteri ja Instagrami või hoopis tehisintellekti, masinõppe ja algoritmidega. Diskussioonid 1619 projekti, Trumpi presidentuuri, Konföderatsiooni monumentide ja ajalooõpikute üle köidavad avalikkuse tähelepanu üha enam.
Mil moel lõikub ajalugu kaasaja kõige pinevamate debattidega? Kas ajalugu lisab õli tulle veebis toimuvatele vaidlustele, kus teemadering keerleb väär- ja desinformatsiooni, ajakirjanduse, aktivismi, demokraatia, poliitika ja identiteedi ümber? Uue kümnendi ukselävel ja kasvava globaalse poliitilise killustatuse valguses on nendele küsimustele vastamine kaasatud kodanikkonna tagamiseks ülioluline.
On oluline, et teadlased, haridustöötajad ja avalikkus on teadlikud veebi, sotsiaalmeedia ja tehnoloogia mõjust ning selle võimest ühiskondi destabiliseerida, kujundades samas teavet nii meie enda kui meie mineviku kohta.
NB! Palume registreeruda hiljemalt 1. oktoobriks siin. Nii ettekanne kui sellele järgnev arutelu on inglise keeles.
Üritus toimub koostöös Ameerika Ühendriikide suursaatkonnaga Eestis.
Lisainfo: info@mnemosyne.ee
+372 6645039
Tõnismägi 8, 10119 Tallinn