Patarei vangla näituseala „Kommunism on vangla“ alustab täna, 22. mail, teist hooaega. Säilinud vanglamiljöös tutvustatakse külastajatele kompleksi peaaegu kahe sajandi pikkust kirjut ajalugu. Ekspositsiooni on tänavu märkimisväärselt uuendatud, kuid põhitähelepanu on endiselt pööratud kommunismiohvrite saatusele ajaloosündmuste taustal ning erinevate riikide kokkupuudetele kommunismiga.

Eesti Mälu Instituudi teadur-kuraator Martin Andrelleri sõnul on tegu Eesti ühe parima hoone ja näituse sümbioosiga. Siin saab külastajale kunagise vangla kongides ning koridorides liikudes selgeks suurem osa möödunud sajandil Eestit tabanud traagilistest sündmustest.

„Kui välisriikide kultuuripaikade külastamine on tänavu raskendatud, siis tasub mõelda kohalike muuseumide külastamisele. Patarei näituseala ei saa pidada kergeks meelelahutuseks ja siit saadav sügav ning liigutav elamus võiks kuuluda iga Eesti inimese ja meie külalise kogemustepagasisse. Ta eraldab meid korraks müüritagusest ja asetab eelkäijate kingadesse. Eesti ja teiste Euroopa maade loole tormilisel 20. sajandil lisandub rida põnevaid ajutisi näitusi, nii et värsket vaatamist jätkub kuni septembri lõpuni, mil hooaeg lõppeb,“ ütles Martin Andreller.

Patarei idatiivas 1200 ruutmeetril paiknev näituseala alustab hooaega uuendustega: ekspositsiooni on lisandunud rahvusvaheline näitus “Kommunism ja terror” koostöös Saksa, Poola ja Leedu ajaloolastega; ülevaade Eestist Teises maailmasõjas ja sel ajal toimepandud inimsusevastastest kuritegudest ning holokaustist Eestis läbi inimsaatuste.

Näitus „Kommunism ja terror“ on kättesaadav ka elektroonilisel kujul SIIT.

2020. aasta juunis avatakse Patarei endises võimlas fotonäitus igapäevaelust Nõukogude vangilaagris, kus tuuakse esimest korda avalikkuse ette punavõimu poolt vangistatud metsavenna August Rubeni haruldased ülesvõtted.

Kuni 7. juunini töötab näituseala kolmel päeval nädalas, reedest pühapäevani kell 10-18. Sealt edasi suure tõenäosusega ja vastavalt olukorrale viiel päeval nädalas, kolmapäevast pühapäevani. Kogu info: www.patareiprison.org

Patareis hoidsid Nõukogude Liidu kommunistlik režiim (Eestis 1940-1941, 1944-1991) ja Natsi-Saksamaa režiim (Eestis 1941-1944) ideoloogilisel ettekäändel vangistuses tuhandeid süütuid inimesi. Näiteks ainuüksi 1945. aastal oli seal üle 4000 poliitvangi. Viimased poliitvangid viibisid Patareis 1980. aastate lõpus.

Näituseala lõi Eesti Mälu Instituut tulevase Rahvusvahelise Kommunismiohvrite Mälestusmuuseumi ettevalmistusena. Projekti rahastab Eesti riik Justiitsministeeriumi vahendusel.