Täna toimus Stenbocki majas Eesti Mälu Instituudi foto- ja videokonkursi tänuvastuvõtt ja autasustamine. Osalejad jäädvustasid paiku, mis tuletavad meelde Nõukogude Liidu vägivaldset võimutsemist. Kahjuks pole need enam vaid mälestused, sest Ukraina-vastane agressioon ja seal toimepandud massikuritegude vari on taas jõudnud Euroopa kohale.

Tänasel päeval vaba ühiskonna hüvesid nautides tuleb meeles pidada, et see võib kiiresti hävineda, kui mõjule pääsevad totalitaarsed ideed ja ajalooline mälu veab alt. Mälupaikade jäädvustamine ei lase unustada totalitaarsete ideoloogiate ja neist välja kasvanud režiimide jõhkrust ning kutsub meid üles hoidma inimlikkust.

Konkursi auhinnafondis oli kokku 3000 euro väärtuses elektroonikapoe kinkekaarte; lisaks Patarei vangla näituseala „Kommunism on vangla“ ekskursioonid, tasuta pääsmed näituseala iseseisvaks avastamiseks ning Eesti Mälu Instituudi raamatud.

Konkursi patroon on Eesti Vabariigi peaminister Kaja Kallas.

Žüriis olid Riho Västrik (režissöör, produtsent, TLÜ dokumentaalfilmi dotsent), Marko Poolamets (Kogu Me Lugu suulise ajaloo portaali operaator ja fotograaf) ning Martin Andreller (Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige, Patarei muuseumi projektijuht).

Žürii poolt tunnustatud foto- ja videoteoste e-näitusega on võimalik tutvuda siin:

Eelmise aasta konkursi „Eesti mälumajakad“ töödega saab tutvuda siin.