27.-29. oktoobril korraldab Eesti Mälu Instituut koostöös Eesti Sõjamuuseumiga juba teist aastat järjest Metsavendluse sügiskooli gümnasistidele. Sügiskooli programm sisaldab ajaloolaste ja arheoloogide ettekandeid, ekskursioone punkri- ja lahingupaikadesse ning dokumentaalfilme. Õpe toimub välilaagrina, kus ööbitakse telkides, tehakse ise lõkkel süüa ning omandatakse ajaloole lisaks esmaseid looduses toimetulekuks vajalikke oskusi.
Nõukogude Liit okupeeris Eesti vabariigi 1940. aastal. Teises maailmasõjas Eesti riigina ei osalenud, kuid seda ei saa öelda Eesti inimeste kohta. Kes mobiliseeriti ühte või teise mobilisatsiooniväkke, kes põgenes Soome, et koos vennasrahvaga Nõukogude okupatsiooni vastu võidelda, kes läks metsa.
Metsa mindi, et sealt pelgupaika otsida ning võõrvõimu vastu võidelda. Suvesõja käigus õnnestuski metsavendadel vabastada nii Lõuna-Eesti kui ka Põhja-Läti, kuid 1949. aasta massiküüditamine ning talude sundkolhoseerimine lõikasid ära nende tagala. Seetõttu meeleheitlik võitlus elu ja vabaduse nimel lõpuks hääbus. Viimane teadaolev metsavend Paul Rets suri aga alles 1987. aastal oma varjaja talus Lebaveres.
Kui tunned metsavendluse ajaloo vastu huvi, siis kutsume Sind sügiskoolist osa võtma. Dokumentaalfilmid, ettekanded ja vestlused ajaloolaste ning arheoloogidega annavad värskeima ülevaate sellest, kes olid metsavennad ja millega nad tegelesid. Lisaks saad esmaseid teadmisi ja oskusi looduses hakkama saamiseks, mis tulevad kasuks nii järgnevates kooliõpingutes kui ka hilisemas elus.
Sügiskooli programm on mõeldud 10.-12. klassi õpilastele. Õpe on korraldatud välilaagrina, kus ööbitakse köetavates telkides. Osalejatel endil tuleb kaasa võtta: mugavad välisjalanõud, taskulamp, pussnuga, vahelduvate sügisilmadega arvestav välisriietus, toas olemiseks sobivad riided, ööriided ja oludele vastavad hügieenitarbed. Osavõtt on tasuta, kuid osalejate arv on piiratud.
Sügiskooli saab kandideerida kuni 6. oktoobrini 2023 siin. Tulemustest teavitame hiljemalt 9. oktoobril.
Täpsem info ja küsimused: konkurss@mnemosyne.ee.