Eesti Mälu Instituut, Eesti Sõjamuuseum – Kindral Laidoneri Muuseum ja Eesti Endiste Metsavendade Liit kutsuvad gümnasiste Metsavendluse sügiskooli 21.-23. oktoobril 2022 Kollassaare soosaarel.

Teises maailmasõjas Eesti riigina ei osalenud. Eesti mehi mobiliseeriti küll mõlemasse okupatsiooniväkke, s.t nii Punaarmeesse kui Saksa sõjaväkke, osa mehi põgenes ka Soome, et võidelda võõrvõimude vastu, aga ka Eesti eest Soome mundris, kuid iseseisva riigina Eesti selles sõjas enam ei sõdinud. Teatud mõttes võtsid selle osa enda kanda metsavennad, metsadesse pagenud mehed ja naised, kes varjasid end punkrites või hajataludes ja ründasid Nõukogude okupatsioonivõimu esindajaid. Relvastatud vastupanus metsavendadena osalejaid võis erinevatel aegadel olla kokku kuni 10 000. Neile lisandus umbes 5000 inimest, kes varjasid end metsades repressioonide eest, kuid ei osalenud relvastatud võitluses. Vastupanu murdmiseks viimasegi tagala läbilõikamisega küüditati 1949. aastal ligikaudu 20 000 inimest, enamasti taludesse jäänud naised, lapsed ja vanurid, sest täisjõus mehed olid juba kas arreteeritud, mobiliseeritud või metsas. Sellegipoolest kestis aktiivne metsavendlus kuni 1950. aastate keskpaigani, väiksemaid relvastatud kokkupõrkeid okupatsioonivõimuga tuli ette hiljemgi. Viimane teadaolev metsavend August Sabbe tapeti haarangu käigus okupantide poolt 1978. aastal.

Enamik metsavendadest ei näinud kunagi vaba Eestit, mille eest nad võitlesid. Seda olulisem on hoida nende mälestust, sest nende eluga maksti meie tänane vabadus ja heaolu. Sellepärast kutsume Sind osalema metsavendluse sügiskoolis, kus õpid esmaseid looduses ellujäämiseks vajalikke oskusi ja saad ülevaate metsavendlusest Eestis II maailmasõja ajal ning järel.

Metsavendluse sügiskool gümnasistidele toimub Kollasaare soosaarel 21.-23. oktoobrini. Õpe viiakse läbi välitingimustes. Ööbimine on korraldatud Simisalu loodusmajas ühises suures köetud ruumis, kus on olemas voodid ja magamiseks vajalik varustus. Majas on kogu grupi peale üks dušš ja tualett; metsas õppealal välikäimla. Söök valmistatakse instruktorite juhendamisel ühiselt lõkkel. Seega harjumuspäraseid mugavusi sügiskoolilt oodata ei maksa, küll aga palju uusi huvitavaid teadmisi ja oskusi ning toredat nädalavahetust heas seltskonnas.

Sügiskoolis osalemine on tasuta, korraldajad tagavad nii toitlustuse kui majutuse. Osalejail endil tuleb kaasa võtta: mugavad välisjalanõud, taskulamp, pussnuga, vahelduvate sügisilmadega arvestav välisriietus, toas olemiseks sobivad riided, ööriided ja oludele vastavad hügieenitarbed.

Sügiskooli kandideerimine on avatud kuni 30. septembrini: https://forms.gle/svzUQ1Jx25ED5kKz9. Tulemustest teatame hiljemalt 7. oktoobril. Lisainfo: eli.pilve@mnemosyne.ee.