Rahvusvahelist Kommunismiohvrite Mälestusmuuseumit Patarei vanglas hakkavad projekteerima ja kujundama ettevõtted Motor ja KOKO arhitektid, selgus muuseumi arendaja Eesti Mälu Instituudi poolt läbiviidud riigihanke tulemusel. Muuseumi rajamise otsustas 26. aprillil 2018 Vabariigi Valitsus koos Patarei müügiotsusega. Muuseum plaanitakse avada 2026. aastaks.

Eesti Mälu Instituudi juhatuse liikme Martin Andrelleri sõnul on instituut viimased kolm aastat töötanud Patareis ajutise näituseala käigus hoidmise nimel ning teinud samaaegselt ettevalmistusi muuseumi väljaehitamiseks, mis tutvustab Eesti ja rahvusvahelisele publikule okupatsioonide aega Eestis, kommunistlike režiimide toimimist ja kuritegusid üle maailma ning hoone lugu.

„Projekteerimislepingu sõlmimine on märgiline samm. Aastaid arutluse all olnud muuseum hakkab võtma konkreetsema kuju. Koostööpartner, kes on end selles valdkonnas juba tõestanud, sisendab kindlustunnet ja ka hoone omanikuga on meil tihe suhtlus. Kava kohaselt algavad ehitustööd juba järgmisel aastal, kuid sealt on veel pikk tee ligi 5000-ruutmeetrilise muuseumiala avamiseni. Selle eeldus on hoone omapäraga arvestav projekteerimine, mis tänasest saab alata,“ sõnas ta.

Projektijuhi Ott Sarapuu sõnul on selle muuseumi ekspositsiooni projekteerimine ilmselt järgmise kümnendi suurim muuseumiprojekt Eestis ning Motoril ja KOKO arhitektidel on suur au ning ka suur vastutus olla selles protsessis osalised.

„Teema on tundlik ja sügav, mis tähendab, et vajalikud on ülekantud tähendustega kaasaegsed visuaalsed lahendused. Patarei kitsaste akende kaudu vangikongi jõudev vähene päevavalgus muutus meie jaoks mälestusmuuseumi kujundiks. Merekindluses toime pandud kuriteod ja inimeste saatused olid pikalt varjul ning loodav muuseum astub sammu, et need lood ja inimesed valguse kätte tuua. Sestap ongi keskne mõte valguse ja varju kasutamine,“ sõnas ta.

„Vangistatud inimesele sümboliseerib valgus vabadust – läbi akna vangikongi langev päiksekiir on lootuse võrdkuju,“ kirjeldas Sarapuu.

Muuseum valmib koostöös Euroopa mäluasutustega ja Eesti riigi toel.

Lisainfo: Martin Andreller, 503 7152
martin.andreller@mnemosyne.ee

Pildid annavad edasi hanke võitnud kavandi põhiideed ja kajastavad vaid väikest osa tulevasest ekspositsioonist.