PRESSITEADE

Eesti Mälu Instituut / Justiitsministeerium

21.08.2018

 

Eesti Vabariigi juubeliaasta 23. augustil, üleeuroopalisel totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeval toimub Tallinnas Eesti Filmimuuseumis rahvusvaheline konverents “Euroopa mälu ja kommunistlike režiimide kuriteod: teostamata utoopia miljonid ohvrid”, mille eesmärgiks on käsitleda rahvusvahelisel areenil teiste sündmuste varju jäänud kommunistlikke kuritegusid ja nende tagajärgi ning Euroopa ühise mälestamiskultuuri võimalikkust. Konverentsi eelselt avatakse Tallinnas Maarjamäel kommunismiohvrite memoriaal.
“Natsismi kuriteod on sügavalt teadvustatud, uuritud ja väljaspool kahtlust, mida ei saa öelda kommunistlike režiimide kuritegude kohta, mis ulatuvad pea igale kontinendile. Tegemist on suure puudujäägiga rahvusvahelises ajaloodiskussioonis ja -hariduses. Eestis on kommunismikuriteod hästi teada, need on puudutanud enamikke perekondi, kuid on oluline teadvustada seda paremini ka rahvusvaheliselt. Tulenevalt oma minevikust kannab Eesti olulist rolli kommunismikuritegude teadvustamisel,” ütles Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige Sandra Vokk.

Tema sõnul on Euroopa ühiskondadel erinevad kogemused 20. sajandi totalitaarsete ideoloogiatega. “Vastastikust mõistmist soodustab ühine mälestamiskultuur Euroopas, mis tähendab kõigi totalitarismi ohvrite mälestamist ning vabaduse ja inimlikkuse kaitsmist sarnaste ilmingute eest nii täna kui ka homme ilma topeltstandarditeta. Tallinnas toimuv konverents on seega üleeuroopalise mäludebati oluline osa,” sõnas Vokk.

Lisaks debattidele on üks oluline viis ajaloolise mälu säilitamisel ka ajalooliste faktide visualiseerimisel. Seega, näha enam kui 22 000 hukkunu nime enda ees, on samuti üks viis mäletada. Just nii paljusid nimesid kannavad kommunismiohvrite memoriaali nimetahvlid, millele lisaks on veel hukatud ohvitseride nimed ja neile pühendatud mälestusmärk. “23. augustil Tallinnas Maarjamäel avatav kommunismiohvrite memoriaal on kui viimne puhkepaik neile, kelle matmispaigad ei ole enamasti teada. See on koht, kus hukkunute lähedased saavad minna ning meenutada kaotatud armsamaid. Memoriaalil jalutades saavad külastajad kogeda teekonda, mida pidid läbima ka ohvrid – rohelisest koduaiast pimedate ja süngete seinte vahele,” lausus Vokk.

Memoriaali avamist korraldavad Eesti Mälu Instituut, Justiitsministeerium ja Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond. Konverentsi korraldavad Eesti Mälu Instituut ja Justiitsministeerium, toetab Saksamaa suursaatkond Eestis.

Lisainfo: memoriaal.ee

Üleeuroopalisel totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeval toimuval rahvusvahelisel konverentsil asetatakse fookusesse kommunistliku ideoloogia olemus, selle eesmärgid ja tagajärjed ajaloos.

Kõnelejate seas on tuntud rahvusvahelised nimed nagu kirjanik ja näitekirjanik Sofi Oksanen, ajaloolane ja Toronto ülikooli ajalooprofessor Andres Kasekamp, ajaloolane ja Exeteri ülikooli ajalooprofessor Richard Overy, Euroopa Mälu ja Süüme Koostöökogu usalduskogu liige Göran Lindblad, ajaloolane ja Vene Memoriali teaduskeskuse juhatuse aseesimees Nikita Petrov.

Lisainfo: 23augustconference.eu