1. jaanuaril, teisipäeval, toimub okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu algusega kell 15 holokausti ohvrite mälestusüritus „Holokaust muuseumides – miks see on oluline?“, mille raames toimub ka gümnaasiumiõpilaste kirjandivõistluse parimate tööde autorite ja juhendajate auhindamine.

    Vabamu näitustejuhi Sander Jürissonisõnul kannavad muuseumid kui mäluasutused olulist rolli totalitaarsete režiimide kuritegude meelespidamisel. “Inimkonna tumedatest tundidest on Holokaust üks süngemaid. Muuseumid üle maailma aitavad meil lahti mõtestada holokausti taga peituvat kurjust, mis on hirmutav ka täna, kolmveerand sajandit hiljem. Ühtlasi toovad muuseumid meieni inimhinge avarust, mille silmapaistvaks näiteks on Žanis Lipke, kes päästis II maailmasõja ajal Riias 40 juudi elu. Seepärast on rõõm võõrustada nii Lipke memoriaali asutajat kui Kanada Inimõiguste muuseumi tippjuhti, sest teiste tööst on hea õppida,” ütles Jürisson.

    Eesti Mälu Instituudi teavituse ja koostöö valdkonna juhi Sergei Metlevisõnul on oluline, et XX sajandi totalitaarsete režiimide kuriteod ei muutuks abstraktsuseks, vaid et see kurb kogemus jääks mõjutama ühiskondlikku diskussiooni. „Holokaustile eelnenud poliitilised arengud ning selle massikuriteo täideviimisel kasutatud pseudoargumendid tuletavad meelde, et ideoloogiline stigmatiseerimine on väga ohtlik. Totalitaarsete ideede inimvaenuliku iseloomu teadvustamiseks tuleb teha pingutusi koolides ning arendada haridus- ja teadusasutusi, mis selle teemaga tegelevad,“ sõnas Metlev.

Kirjandivõistluse „Holokausti kajastus tänases päevas – mida me oleme sellest õppinud?“ peakorraldaja on Eesti Mälu Instituut koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi, Holokausti Mälestamise Rahvusvahelise Ühenduse ja Vabamuga. Kell 17 algaval auhindamisel kõneleb haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

Üritust avavad Riias esindatud Kanada Suursaatkonna nõunik Jude Pecora ja Eesti juudi kogukonna esindaja Alla Jakobson. Ettekannetega esinevad Kanada inimõiguste muuseumi direktori vanemnõunik Clint Curle ning Žanis Lipke memoriaali asutaja, Läti endine peaminister Māris Gailis. Lisaks näidatakse mälestusüritusel dokumentaalfilmi „Kanada, antisemitism ja holokaust“.

Holokausti ohvrite rahvusvaheline mälestuspäev on 27. jaanuar.