PRESSITEADE

23.01.2019

Vabamus tunnustati holokausti õppetundidest mõtisklenud gümnasiste

Eile toimus okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu holokausti ohvrite mälestusüritus, mille raames auhinnati gümnaasiumiõpilaste kirjandivõistluse „Holokausti kajastus tänases päevas – mida me oleme sellest õppinud?“ parimate tööde autoreid ja nende juhendajaid.
Kirjandivõistlusel parimateks tunnistati Viktoria Antipova Tallinna Juudi Koolist, Eliis Mätas (juhendaja Kristi Põdra) Väike-Maarja Gümnaasiumist ja Johanna Uuemäe (juhendaja Ruth Maal) Nõo Reaalgümnaasiumist.

 

„Tänased kooliõpilased on võtnud ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse tundidest kaasa oskuse mõtestada ajaloo süngemaid hetki ning see peegeldus kõikidest kirjanditest suurepäraselt,“ sõnas tunnustamisel haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

 

Minister ühines ühe autoriga, kellel on hea meel, et ta on sündinud ühiskonnas, kus ajaloos toimunut ei varjata; ühiskonnas, kus on vabalt võimalik pääseda ligi informatsioonile ning kujundada ise objektiivne maailmapilt – see võimaldab meil paremini hinnata inimväärikust ning õppida kunagistest valusatest üleelamistest.

Eesti Mälu Instituudi teavituse ja koostöö valdkonna juhi Sergei Metlevi sõnul on oluline, et XX sajandi totalitaarsete režiimide kuriteod ei muutuks abstraktsuseks, vaid et see kurb kogemus jääks mõjutama ühiskondlikku diskussiooni. „Totalitaarsete ideede inimvaenuliku iseloomu teadvustamiseks tuleb teha pingutusi koolides ning arendada haridus- ja teadusasutusi, mis selle teemaga süvitsi tegelevad,“ sõnas Metlev.

 

Vabamu näitustejuhi Sander Jürissoni sõnul kannavad muuseumid kui mäluasutused olulist rolli totalitaarsete režiimide kuritegude meelespidamisel. “Inimkonna tumedatest tundidest on Holokaust üks süngemaid. Muuseumid üle maailma aitavad meil lahti mõtestada holokausti taga peituvat kurjust, mis on hirmutav ka täna, kolmveerand sajandit hiljem,“ ütles ta.

Kirjandivõistluse peakorraldaja on Eesti Mälu Instituut koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi, Holokausti Mälestamise Rahvusvahelise Ühenduse ja Vabamuga.

 

FOTOD üritusest asuvad siin: https://wetransfer.com/downloads/d0e3bd4e2a0da7f5296a4f4ef098abb520190122163141/3eb7c2a7006b8fbacf6ff0ab1f98bfc620190122163141/ddf4eb (Autor: Sten Otsmaa, Haridus- ja Teadusministeerium).

Üritusel kõnelesid Riias esindatud Kanada Suursaatkonna nõunik Jude Pecora ja Eesti juudi kogukonna esindaja Alla Jakobson. Ettekannetega esinesid Kanada inimõiguste muuseumi direktori vanemnõunik Clint Curle ning Žanis Lipke memoriaali asutaja, Läti endine peaminister Māris Gailis.

Holokausti ohvrite rahvusvaheline mälestuspäev on 27. jaanuar.

Kontakt:

Sergei Metlev
53 35 96 39
sergei.metlev@mnemosyne.ee

Sander Jürisson
55 66 66 91
sander@vabamu.ee