Kutsume kõiki huvilisi 19. detsembril kell 18:00 Eesti Mälu Instituudi saali (Tõnismägi 8, Tallinn) mängufilmi Jõulud Vigalas (1980) linastusele.

1905. aasta jõulud Vigalas on kõike muud kui rahupühad. Omal ajal vastakaid arvamusi tekitanud Mark Soosaare ajaloofilmi peategelane on haritud ja edumeelne talunik Bernhard Laipmann, kes leiab sotsiaaldemokraatlikes ideedes õigluse ja parema tuleviku lootuse. Kohalik mõisnik parun von Uexküll tõstab talupoegade renti, misjärel koostatakse Bernhardi algatusel protestikiri. Bernhardi innustavad vabaduse ja võrdsuse aated, kuid ta võõristab revolutsiooni vägivaldsust. Mässumeeleolud aga levivad ja märatsev rahvahulk tormab agitaatorite õhutusel mõisa rendilepinguid hävitama. Mõis on mässus rüüstatud, õhus on tulekahju vingu ja vältimatu karistuse eelaimdust. Koos talumeestega mõisakeldris välikohut oodates pole Bernhardil enam illusioone selle suhtes, mis tulemas. Kohtupidamine aga teeb ootamatu pöörde ja elu on käeulatuses – kuid mis hinnaga?

Filmile järgneb arutelu ja avatud vestlusring, kus 1905. aasta revolutsioonist ja selle sündmuse kuvandist Nõukogude okupatsiooni kontekstis räägib lähemalt ajaloolane Toomas Hiio. Meeleolukaid legende filmi valmimisest pajatab mees Vigalast, Martin Andreller.

Film on eesti keeles ingliskeelsete subtiitritega. Filmi pikkus on 1h 26min. Osalemine on tasuta! Palume registreeruda SIIN.

Režissöör, stsenarist, operaator – Mark Soosaar

Helilooja – Veljo Tormis

Osades:

Bernhard Laipmann – Evald Aavik

Parun von Uexküll – Linnar Priimägi

Bernhardi naine Liisa – Kersti Kreismann

Kunstnik Ants Laikmaa – Jüri Arrak

Mihkel Värbu, kutsar – Arvo Kukumägi

Pastor Busch – Jaan Kaplinski

Parun Budberg – Ain Kaalep

Talumees Pipra Mihkel – Tõnu Kark

Konstantin Päts – Peeter Simm

Jaan Teemant – Peeter Urbla