Tänavu 14. juunil möödub 81 aastat juuniküüditamisest, mil üle 10 000 eestlase küüditati Nõukogude võimuesindajate poolt vägivaldselt Siberisse. Eesti Mälu Instituut kutsub kõiki 14. juunil, leinapäeval, mälestustseremooniale ja -kontserdile Eesti kommunismiohvrite memoriaali Maarjamäel.

Kogunemisega mälestame Nõukogude okupatsioonivõimu tegevuse tõttu hukkunud ja kannatanud Eesti inimesi. Üritus toimub vabas õhus ja on kõigile avatud.

Ajakava:

15:15-15:50 uute nimeplaatide avamine Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaali mälestuskoridoris

16:00-17:00 mälestustseremoonia Koduaia platsil. Kõnelevad Riigikogu esimees Jüri Ratas, justiitsminister Maris Lauri ning diplomaatilise korpuse, represseeritute ja noorteorganisatsioonide esindajad. Muusikalisi vahepalasid esitab Toomas Lunge. Mälestuspalvuse peab Tallinna Toomkoguduse õpetaja, toompraost Arho Tuhkru. Lisaks on igaühel võimalus asetada memoriaalile pärg või lillekimp.

17:00-17:45 järgneb tseremooniale traditsiooniline vabaõhukontsert, kus tänavu kõlavad südamlikud eesti laulud Tallinna Kammerkoori esituses. Dirigendid on Heli Jürgenson ja Kärolin Tuisk.

Ürituse ajal on memoriaali peaväljakul võimalik soetada Eesti Mälu Instituudi trükiseid. 

Leinapäeval mälestame kõiki Nõukogude okupatsioonivõimude poolt represseeritud ja okupatsioonivõimude tegevuse läbi hukkunud inimesi. 14. juunil 1941 viisid Nõukogude Liidu julgeolekuasutused Eestis läbi oma poliitterrori esimese massioperatsiooni – juuniküüditamise, mille ohvriks langes üle 10 000 inimese. Sarnane operatsioon korraldati samaaegselt kõigil aladel, mille Nõukogude Liit oli 1939–1940 hõivanud: Eestis, Lätis, Leedus, Ukrainas, Valgevenes ja Moldovas.

Mälestuspäeva korraldajad on Justiitsministeerium, Eesti Mälu Instituut, Eesti Memento Liit, Eesti Üliõpilaskondade Liit, Inimõiguste Instituut, Vabaduse ja okupatsioonide muuseum Vabamu, Eesti Noorteühenduste Liit ja Eesti Õpilasesinduste Liit.

Rohkem infot memoriaali asukohast ja tähendusest ning ligipääs e-memoriaalile on kättesaadav SIIN.

Lisaks üritusele Maarjamäel saab 14. juunil näha Vabaduse väljakul Inimõiguste Instituudi loodud installatsiooni „Pisarate vagun“.

Kontakt:

Eesti Mälu Instituut
+372 6645039 
info@mnemosyne.ee