23. augustil, totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeval, on kõik koos pere ja sõpradega oodatud Eesti kommunismiohvrite memoriaali Maarjamäel. Mälestame inimvaenulike ideoloogiate süütuid ohvreid. Kogunemisega näitame, et hoolime ajalootõest ja vabadusest. Üritus toimub vabas õhus ja on kõigile tasuta.

23. augustil möödub 81 aastat Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimisest kommunistliku NSV Liidu ja Natsi-Saksamaa vahel, mis lõi eeldused massirepressioonideks ja sõjaks. Neis hukkusid miljonid eurooplased. Pakti salaprotokolli alusel hävitati Poola, Eesti, Läti ja Leedu riigid ning okupeeriti osa Soomest ja Rumeeniast.

Kell 12:00-12:50 toimub mälestustseremoonia. Kõnelevad Vabariigi President Kersti Kaljulaid, Riigikogu esimees Henn Põlluaas, justiitsminister Raivo Aeg ning represseeritute ja noorteorganisatsioonide esindajad. Toimub palvus ja igaühel on võimalus asetada memoriaalile pärg või lillekimp.

Kell 12:55-13:30 toimub mälestuskontsert. Tunnustatud Eesti kammerkoor Collegium Musicale (dirigent Endrik Üksvärav) esitab koos solisti ja viiuldaja Maarja Nuudiga „Ta lendab mesipuu poole“, „Kuulmata kuskil kumiseb kodu“, „Ilus oled, Isamaa“, „Puudutus“ ja teisi armastatud palasid.

Kuula Maarja Nuudi “Hobusemängu”: shorturl.at/bvKZ2
Kuula Arvo Pärdi “Virgencita” Collegium Musicale esituses: shorturl.at/kwS46

Pärast mälestuskontserti istutatakse memoriaali koduaeda noor õunapuu, millega pannakse alus uuele traditsioonile.

Kohapeal saavad soovijad osta soodushinnaga imekaunite fototöödega memoriaali arhitektuurifotoalbumi.

Vaata Molotov-Ribbentropi pakti kuritegeliku salaprotokolli elluviimise ajajoont: https://communistcrimes.org/et/ajajoon-kuidas-noukogude-liit-okupeeris-balti-riigid

Tutvu e-näitusega „Kommunism ja terror“: https://communistcrimes.org/et/kommunism-ja-terror

Mälestuspäeva põhikorraldajad on Justiitsministeerium ja Eesti Mälu Instituut ning kaaskorraldajad Eesti Memento Liit, Eesti Üliõpilaskondade Liit, Eesti Noorteühenduste Liit ja Eesti Õpilasesinduste Liit.