Eesti Mälu Instituut ja Euroopa Mälu ja Solidaarsuse Võrgustik korraldavad 26.-28. oktoobril 2021 Tallinnas, Kultuurikatlas IX Euroopa mälusümpoosioni.

Varem mitmes Euroopa pealinnas toimunud mälusümpoosion on Euroopa suurimaid mälufoorumeid, mis toob kokku lähiajaloo uurimise, mõtestamise ja õpetamisega tegelevad eksperdid ja huvilised üle kontinendi. Paneelarutelude ja esitluste juurde kuulub ka kultuuriprogramm, õhtune kontsert-vastuvõtt ja võimalus luua uusi kontakte.

Tänavune sümpoosion keskendub koos- ja ebakõladele Euroopa mälukultuuris, mis on tugevasti mõjutatud 20. sajandi totalitaarsete režiimide pärandist. Viimastel aastakümnetel on vaidlused ajaloo ja mälupoliitika pakkunud palju kõneainet terves Euroopas. Ida- ja Lääne-Euroopa erinev 20. sajandi ajalookogemus põhjustab siiani segadust.

Täiendav info, registreerimine ja programm on leitav Eesti Mälu Instituudi kodulehel SIIN.

Üritust korraldab Euroopa Mälu ja Solidaarsuse Võrgustik (ENRS) koostöös Eesti Mälu Instituudiga. Oluliseks partneriks on Kirde-Euroopa Sakslaste Kultuuri ja Ajaloo Instituut. Sümpoosioni toetavad: Balassi Instituut Tallinnas (Ungari), Rumeenia Kultuuriministeerium, Leedu Vabariigi saatkond Eestis, Saksamaa Kultuuri ja Meedia Riigiministri Büroo, Konrad Adenaueri Fond, Slovakkia Vabariigi Kultuuriministeerium, Ungari Inimressursside Ministeerium.

Euroopa Mälu ja Solidaarsuse Võrgustik (ENRS) on rahvusvaheline organisatsioon, mille eesmärgiks on toetada Euroopa 20. sajandi ajaloo üle peetavat dialoogi.

Eesti Mälu Instituut ja tema eelkäija on alates 1998. aastast Eestis uurinud inimvaenulike režiimide toime pandud rahvusvahelisi kuritegusid ja inimõiguste rikkumisi ning totalitaarseid ideoloogiaid, mis on niisugused režiimid põhjustanud. 

Sümpoosioni otseülekannet saate jälgida Eesti Mälu Instituudi Facebooki lehel ja YouTube’i kanalil.