Eesti Mälu Instituut leiab, et Urmas Sõõrumaale kuuluva ettevõtte valmidus osta ära endine Patarei vangla päästab selle lagunemisest ning toob sinna ettevõtluse, säilitades hoone üleeuroopalise tähtsusega mälestuspaigana.

Instituudi juhatuse liikme Meelis Maripuu sõnul on märgiline ja vastutustundlik, et just kodumaine kapital pidas vajalikuks keerulise ajalooga Patarei oma hoole alla võtta.

„Eesti Mälu Instituudile on riigi poolt antud ülesanne arendatavas ja osaliselt restaureeritavas Patarei kompleksis avada Rahvusvaheline Kommunismiohvrite Mälestusmuuseum, mille esimeseks etapiks on tänavu avatud näituseala. Tunneme siirast heameelt, et Patarei ostuks on soovi avaldanud Urmas Sõõrumaale kuuluv ettevõte. Usun, et leiame vastastikuse mõistmise meie ajaloolise pärandi säilitamisel ja väärikal eksponeerimisel külastajatele üle maailma. Ootame lootusrikkalt müügiprotsessi lõppu, et arendaja tulevastes plaanides täpsemalt selgust saada,“ ütles Maripuu.

Kuni Patarei kompleksis algavad ehitustööd, on Eesti Mälu Instituut hoone ida poolses tiivas avanud ajutise näituseala “Kommunism on vangla”, mida möödunud suvehooajal külastas üle 36 000 inimese. Näituseala taasavatakse pärast talvist pausi 2. mail 2020.

Patarei kompleksi kasutasid oma ideoloogiliste vastaste vangistuses hoidmiseks, piinamiseks ja mõrvamiseks nii kommunistliku Nõukogude Liidu kui ka natsionaalsotsialistliku Saksamaa terrorirežiimid, mis teeb sellest ajaloohariduse ja -mälu seisukohalt unikaalse paiga.

Rahvusvaheline muuseum on kavandatud Patarei kompleksi idapoolsesse ossa, kus säilitatakse autentsed vangikongid, mahalaskmisruum, koridorid, vangla hoov koos vangide jalutusruumidega ja palju muud vaatamisväärset. Riigi poolt on projekti partneriks Justiitsministeerium.

Patarei ajaloost ja muuseumiprojektist saab lugeda siit: https://patareiprison.org